[av_heading tag=’h3′ padding=’10’ heading=’Kako napisati CV?’ color=“ style=“ custom_font=“ size=“ subheading_active=“ subheading_size=’15’ custom_class=“][/av_heading]
[av_textblock size=“ font_color=“ color=“]
Priredila: Dunja Jovanović
Institut za pravo i finansije
Januar 2016
[/av_textblock]
[av_textblock size=“ font_color=“ color=“]
CV je dokument koji se od vas traži da priložite prilikom apliciranja za posao, za programe razmene kao i za master i doktorske studije. Biografija treba da vas predstavi u najboljem svetlu, na koncizan i lepo strukturiran način. CV mladih profesionalaca koji su skoro završili fakultet treba da sadrži pored radnog iskustva i obrazovanja sve informacije o vannastavnim aktivnostima i drugim veštinama koje su stečene u tom periodu.
Najpoželjnije je da imate i englesku i srpsku verziju biografije, kao i da maksimalna dužina CV-a bude do dve strane.
Standardni delovi koje bi biografija trebala da sadrži možete pogledati u prikazu ispod.
O SEBI – U ovaj deo biografije potrebno je da uneste lične podatke:
- Ime i prezime
- Email adresa
- Kontakt telefon
Ukoliko se odlučite da unesete fotografiju, ona treba da bude profesionalna i pristojna.
Takođe, možete opisati sebe u nekoliko rečenica, koji su vaši ciljevi, sklonosti, vaše sposobnosti i slično.
OBRAZOVANJE – Navodite:
- Naziv obrazovne ustanove
- Smer
- Vremenski period studiranja
- Stečena diploma/zvanje
Prosečnu ocenu poželjno je navesti ukoliko je ona iznad 8,00.
RADNO ISKUSTVO – Jedna od najvažnijih tačaka celokupnog CV-a. Ovde treba navesti kompanije u kojima ste radili, period zaposlenja kao i vašu poziciju. Fokus treba da bude na ostvarenim rezultatima i odgovornostima u okviru pozicije. Ukoliko ste za vreme zaposlenja direktno uticali ili doprineli ostvarenju određenih uspeha to takođe naglasite.
Prilikom navođenja pozicija počnite od trenutnog radnog mesta ili najskorijeg iskustva.
VOLONTERSKO ISKUSTVO – Članstvo u humanitarnim organizacijama (Unicef, Crveni Krst itd.), učešće u humanitarnim projektima, volontiranje u inostranstvu, kao i studentke prakse koje ste radili su neke od informacija koje možete ovde navesti.
VANNASTAVNE AKTIVNOSTI – Informacije o tome da li ste za vreme studiranja bili član studentske organizacije, pisali za časopis fakulteta, bili deo studentskog parlamenta, sportskog društva i slično.
NAGRADE/SERTIFIKATI – Ukoliko ste za vreme studiranja bili stipendista navedite fondaciju koja vas je stipendirala. Takođe, naglasite osvojene nagrade (najbolji esej, projekat itd.) kao i učešća na studentskim takmičenjima. Ukoliko ste pohađali kurseve, bili polaznici seminara i dobili sertifikat navedite u kom periodu ste prisustvovali kao i ustanovu.
STRANI JEZICI – Navedite jezike koje govorite, kao i nivo poznavanja jezika (početni, srednji, viši). Ukoliko posedujete jezički sertifkat naglasite kada ste ga stekli kao i ustanovu koja vam ga je izdala.
OSTALE VEŠTINE – Istaknite vaše poznavanje rada na računaru, kojim programima se služite (MS Office, Prezi, MS Project, Internet itd.). Navedite položen vozački ispit ukoliko ga imate, kao i druge informacije koje smatrate da su važne ali niste imali gde da ih navedete.
CV treba da prilagodite u zavisnosti od situacije. Istražite šta se traži od kandidata i, u skladu sa tim, istaknete one kvalitete koji vas karakterišu kao pravu osobu za tu poziciju.
Primer CV-a možete pogledati ispod.
NAPOMENA
Tekst je informativnog karaktera i Institut za pravo i finansije ne snosi nikakve posledice za eventualne pogrešne podatke.
[/av_textblock]
[av_social_share title=’Share this entry’ style=“ buttons=“ share_facebook=“ share_twitter=“ share_pinterest=“ share_gplus=“ share_reddit=“ share_linkedin=“ share_tumblr=“ share_vk=“ share_mail=“][/av_social_share]